Basında Hastanemiz »   
Basında Hastanemiz

 

 

 

Aydın Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi’nden dönüşümlü olarak gelen göz doktorları ile bir yıldır haftanın iki gününde göz polikliniği hizmet veren Çine Devlet Hastanesi, göz hastalıkları uzmanı Op.Dr. Murat Kaşıkcı’nın göreve başlamasıyla haftanın 5 gününde Çinelilere hizmet vermeye başladı. Uzman Doktor Kaşıkcı, hastanede göz muayenesinin yanında cerrahi tedavilerin de uygulanacağını açıkladı.

 

Göz hastalıkları uzmanı, Op.Dr. Emel Şen’in bir yıl önce ayrıldığı Çine Devlet Hastanesi’ne Afyon Sandıklı Devlet Hastanesi göz hastalıkları uzmanı, Op. Dr. Murat Kaşıkcı atandı. Dr. Murat Kaşıkcı, hastanedeki görevine başladı. Haftanın 5 gününde Çinelilere hizmet verecek olan Dr. Kaşıkcı, hastanede katarak, göz kapağı cerrahileri, tümör ve kitle cerrahileri, gözyaşı kanalı tıkanıklığı cerrahisi gibi birçok göz ameliyatı gerçekleştireceklerini söyledi.

 

“ÇİNE İÇİN İYİ BİR DEĞER OLACAK”

Çine Devlet Hastanesi’nde en son göz ameliyatının 2013 yılında, göz hastalıkları uzmanı, Op. Dr. Hüseyin Levent Denizli tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Çine Devlet Hastanesi Başhekimi Engin Tetik, “Hastanemizde görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Emel Şen’in bir yıl önce hastanemizden ayrılmasıyla birlikte Aydın Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi’nden hastanemize salı ve perşembe günleri olmak üzere, haftanın iki gününde göz doktoru geliyor ve Çinelilere kısıtlı da olsa hizmet veriyorlardı. Şimdi ise göz cerrahileri artık hastanemizde yapılabilecek. Uzman arkadaşımızın ihtiyaç duyduğu aletlerin temini konusunda görüşmelere başladık. Aletlerimizi ivedili bir şekilde temin edeceğiz. Çineli göz hastalarımız, artık Efeler’deki hastanelere gitmekten kurtulacağı için mutluyuz” dedi.

 

MURAT KAŞIKCI KİMDİR?

Çine Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Kaşıkcı, 1983 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Erdemli’de alan Kaşıkcı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Evli ve henüz çocuk sahibi olmayan Kaşıkcı Çine Devlet Hastanesi’ndeki görevinden önce, sırasıyla Ankara Gazi Üniversitesi, Erzurum Hınız Devlet Hastanesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Şırnak Silopi Devlet Hastanesi ve son olarak Afyon Sandıklı devlet hastanelerinde görev yaptı. (OSMAN YURTTAŞ)

Çine Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Demirtaş, toprakla oynayan çocuğun hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerinin yaşıtlarına göre daha hızlı ilerlediğini söyledi. Dr. Demirtaş, ancak toprakla oynayan çocuğun sürekli aile büyükleri gözetiminde tutulması gerektiğine de vurgu yaptı.

 

 

 

Çine Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Demirtaş, çocukların özellikle ruhsal gelişimlerinde doğanın büyük bir payı olduğunu söyledi. Çocukların doğayla iç içe büyümelerinin sağlanması gerektiğini belirten Demirtaş özellikle şehirlerde büyüyen çocuklarda ailelere bu konuda önemli bir rol düştüğünü ifade etti.

 

 

 

"DOĞAYI ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BİR MUTLULUK TERAPİSİ OLARAK DÜŞÜNEBİLİRİZ"

 

Açık havada oynamanın çocukları mutlu ettiğini belirten Doktor Demirtaş, “Çocuğunuz, bırakın toprakla oynasın ama sizin gözetiminiz altında oynasın. Serbest bir arazide koşan, hareket eden çocuğun kendine olan özgüveni artar. Çocukların toprakla oynamaları, hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerinin yaşıtlarına göre daha hızlı olmasını sağlayabilir. Çocuğumuzu öğlenin yakıcı sıcaklarından koruyalım. Özellikle öğle saatlerinden önce çocuğu güneş ışığından faydalandırılarak, kemik yapısının güçlendirilmesine yardımcı olabiliriz. Maalesef şehir hayatı, stresin küçük çocuklarda bile görünmesine neden oluyor. Çocuğun ayakları toprağa değmeli. Her insanda olduğu gibi çocuklarımızın da vücudundaki elektriği alacak toprağa ihtiyacı var. Toprak oynamayan bir çocuk, sinirlerine hâkim olamayabilir. Çocukların toprakla, ağaçlarla, hayvanlarla, su ile teması sağlanmalı. Doğayı çocuklarımız için bir mutluluk terapisi olarak düşünebiliriz” dedi.

 

 

 

ÇOCUKLARIMIZI KIŞ HASTALIKLARDAN KORUYALIM

Çine Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Demirtaş, toprağın çocuk gelişimindeki faydasının yanı sıra, çocukları kışın hastalıklardan koruma konusunda aile büyüklerinin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Doktor Demirtaş, oda sıcaklığının 24 ile 26 derece arasında olması gerektiğini ifade ederken çok sıcak ortamdan çok soğuk ortama geçişlerde çocukların hastalanabileceğini söyledi. Demirtaş, “Kış aylarında dışarısı soğuk diye kesinlikle evin içerisinde bir tek bile olsa sigara içilmemeli. Çocuklar kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı. Dengeli beslenmeleri ve bol meyve tüketmeleri sağlanmalı. Anneler kesinlikle çamaşırlarını ev içerisindeki odalara asmamalı. Klima odadaki havayı kurutabilir, bunun için ara sıra odayı havalandırmalı ya da oda nemlendiricileri kullanılmalı. Çocuk hasta iken okula gönderilmemeli” diye konuştu. (OSMAN YURTTAŞ)

 

 

Çine Devlet Hastanesi’ne atanan Kardiyoloji Uzmanı Mithat Selvi ile birlikte açılan kardiyoloji bölümüne Çineli bir hayırsever tarafından bağışlanan ekokardiyografi cihazı hizmete başladı.

 

Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden Çine'ye atanan Kardiyoloji Uzmanı Mithat Selvi’nin Çine Devlet Hastanesi'ne atanmasıyla birlikte hastanede ilk kez açılan kardiyoloji bölümüne Çineli bir hayırsever tarafından ekokardiyografi cihazı bağışlandı. Çine Devlet Hastanesi Başhekimi Engin Tetik, hayırsever vatandaşa ve kardiyoloji bölümünün açılmasında önemli girişimlerde bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’a emeğinden ötürü teşekkürlerini iletti.

Başhekim Engin Tetik, kardiyoloji bölümünün açılması ile birlikte Çine’den Efeler ve farklı ilçelere gitmek zorunda kalan kalp hastalarının büyük bir bölümünü hastanelerinde tedavi edebileceklerini ifade etti. (OSMAN YURTTAŞ)

 

 

Çine Devlet Hastanesi'nde kardiyoloji bölümü açıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden Çine'ye atanan Kardiyoloji Uzmanı Mithat Selvi, kardiyoloji anlamında ilçedeki ihtiyacın yüzde 85'ini karşılayacaklarını ve hastaların Efeler'e gitmesine gerek kalmayacağını söyledi.

 

Çine Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Mithat Selvi, yavaş yavaş başladıkları süreç içerisinde şu anda elektrokardiyografi ve tansiyon cihazı aldıklarını, önümüzdeki günlerde ekokardiyografi cihazı alacaklarını, gelecek yıl da efor testi için koşu bandı almak istediklerini söyledi. Çine'de kardiyoloji anlamındaki ihtiyacın yüzde 85'ini karşılayarak Efeler'e gidişi engellemek istediklerini belirten Uzman Doktor Mithat Selvi, "Kardiyoloji bölümü, kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, ritim bozuklukları şeklinde yaşlı popülasyonuna hizmet veriyor. Kalp hastalıklarının gençlerde de görülme ihtimali var. Çine'de açılan kardiyoloji bölümü ile bu bölgedeki hastaların yerinde tanı ve tedavisini uygulamak istiyoruz" dedi.

 

BUNLARA DİKKAT!

Kalp hastalıklarının, yaşam kalitesinde bozulma şeklinde kendisini gösterdiğini ifade eden Dr. Mithat Selvi, daha önce kolay yapılan bir işin daha zor yapılması, nefes darlığı, halsizlik, özellikle yokuşlarda ve yürürken oluşan göğüs ağrıları, çarpıntı, ritim bozuklukları, terleme ile birlikte nefes darlığı olması, bayılma nöbetleri olan herkesin kalp hastalıkları konusunda şüphe duyması ve bu durumdaki kişilerin gecikmeden doktora başvurması gerektiğini söyledi. Uzman Doktor Selvi ayrıca, sigara geçmişi bulunan, şeker ve damar hastalığı ile tansiyon yüksekliği olanlarda riskin katlanarak arttığını belirtirken bu kişilerin kendilerine iyi bakmaları gerektiğini söyledi.

 

MİTHAT SELVİ KİMDİR?

Mithat Selvi, 1987 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali kasabasında dünyaya geldi. 1993 yılında ailesi ile birlikte İzmir'e yerleşti. Eğitim hayatını İzmir'de tamamlayan Selvi, Atatürk Lisesi'nin ardından İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. İhtisasını Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yaptı. 2011 yılında kardiyoloji bölümünde uzmanlığını aldı ve Adnan Menderes Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü'nde hizmet verdi. Mithat Selvi evli ve bir çocuk babası. (OSMAN YURTTAŞ)